ratLAB-Cellular-Morphology-Facade-31
ترکیب طراحی و ساختار سلولی: ساختمانی سازگار با شرایط آب و هوایی!
تاکوم تایلند
مرکز خرید تاکوم: تغییر طراحی نما برای تداعی برند!

بازسازی نمای ایسپاسات: زیبایی در کنار کارآیی

ساختمان ایسپاتات

شرکت ایسپاسات (Hispasat) یکی  از شرکتهای فعال ارتباطات ماهواره ای اسپانیا است. این شرکت به جای ساخت مرکزی جدید برای مقر اصلی خود، تصمیم گرفت تا ساختمان فعلی خود را بازسازی کند. نمای مشبّک بسیار زیبای ساختمان بازسازی شده کارآیی ساختمان فعلی را افزایش داده است. ساختمان اصلی در دهه هفتاد قرن بیستم میلادی ساخته شده بود و به همین دلیل طی دهه های گذشته از نظر ظاهری زیبایی نمای آن در مقایسه با ساختمانهای نوساز رنگ باخت. همچنین نور زیاد خورشید موجب گرم شدن بیش از حد آن می شد. هِرِروس آرکیتکتوس (Herreros Arquitectos) پیشنهاد ایجاد یک پوسته ی جدید را به این شرکت داد که قادر باشد روشنایی خورشید و میزان تابش آن بر ساختمان را کنترل کند و در عین حال زیبایی را برای این مرکز به ارمغان آورد.

 

ساختمان هیسپاسات

ساختمان ایسپاسات

ایسپاسات نیاز به تغییر کامل چه در برند خود و چه در دیگر اجزا از جمله ساختمان مرکزی خود داشت. همچنین این شرکت می خواست مراکز قابل استفاده، دفاتر منطقه و قسمتهای سازمانی خود را حفظ نماید. برای حل مشکل دما و دریافت نور زیاد خورشید، این ساختمان با پوسته ای مشبک و  ساخته شده از آلومینیم ۵ میلیمتر پوشش داده شد. الگوی قسمتهای بریده شده الماسی شکل در میزان چگالی با یکدیگر متفاوتند. تراکم هر کدام از آنها به منظور تنظیم تاثیر نور و تنظیم دمای داخلی ساختمان متغیر هستند.

 

نمای جدید طراحی شده برای تعادل گرمایی و تنظیم میزان نور

نمای جدید طراحی شده برای تعادل گرمایی و تنظیم میزان نور

 

جداره ای که سایه ایجاد می کند نه تنها میزان زیادی نور به داخل ساختمان هدایت می کند بلکه به عنوان عایق صدا نیز عمل کرده و داخل را ساکت تر می نماید. پوسته متالیک که نمایی امروزی دارد محیط اطراف را همچون آینه ای در خود منعکس می کند. همچنین ابرها، طلوع و غروب خورشید تاثیر به خصوصی بر این نما دارند.

 

عکس از داخل نمای ساختمان ایسپاتات

عکس از داخل نمای ساختمان ایسپاتات

 

هنگام شب نور چراغهای داخل ساختمان از روزنه های مشبک پوسته بیرون میزند و آن را شبیه شمعی می کند که روشن شده است. اهداف اصلی از طراحی نمای جدید هیسپاسات، تصویری نو از برند این شرکت، کنترل میزان تابش خورشید و همچنین ارزشهای افزوده ای مانند نگهداری و امنیت بهتر بوده است.

 

نمای ساختمان ایسپاسات در شب

نمای ساختمان ایسپاسات در شب

 

میزان نفوذ نور در ساختمان

میزان نفوذ نور در ساختمان

دیگر تصاویر نما:

۰۶_SECC_ALZADO2

Hispasat-Headquarters-Herreros-Arquitectos-5

 

 

 

Hispasat-Headquarters-Herreros-Arquitectos-6

 

 

 

 

 

 

Hispasat-Headquarters-Herreros-Arquitectos-7

 

منابع:
www[dot]archdaily[dot]com
www[dot]inhabitat[dot]com

Print Friendly

شما چه نظری دارید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *