ساختمان ایسپاتات
بازسازی نمای ایسپاسات: زیبایی در کنار کارآیی
برجهای آتشفشان
برجهای آتشفشان: مقاوم در ساختار، زیبایی در نما

مرکز خرید تاکوم: تغییر طراحی نما برای تداعی برند!

تاکوم تایلند
ساختمان تاکو در تایلند

ساختمان تاکو در تایلند

مرکز خرید تاکوم آی تی (.TUKCOM I.T) واقع در سیرارکا در تایلند همزمان با پیشرفت سریع اطلاعات تکنولوژی از سال ۲۰۰۰ به بعد، رشد نمود. بازار از زمان بحران اقتصادی سال ۱۹۹۷ به میزان بسیار زیادی تغییر کرده و رو به رشد بوده است. مصرف کنندگان آسیایی محصولات مصرفی مرتبط با تکنولوژی خود را به طور مداوم عوض می کنند.

ساختمان تاکو در شب

ساختمان تاکو در شب

مرکز خرید لائمتانگ (Laemtong) در اوایل سالهای دهه ۱۹۹۰ برای انواع مغازه ها و محصولات در زمینه های مختلف ساخته شد. سپس تبدیل به مرکز خریدِ اختصاصی برای محصولات ارتباطی و محصولات تکنولوژیک (کامپیوتر، موبایل، دوربین و غیره) گردید و به تاکوم آی تی تغییر نام داد. از آن زمان تا کنون هر دو سال یک ساختمان تاکوم ساخته میشود و در حال حاضر سه ساختمان تاکوم در تایلند ساخته شده است و احداث چند مرکز دیگر در دستور کار قرار دارد.

ساختمان تاکوم

ساختمان تاکوم

از زمانی که تاکوم به عنوان برند ساختمانهای تجاری که مخصوص محصولات تکنولوژیک است بین مردم تایلند شناخته شد، مدیران آن تصمیم گرفتند تا طراحی نمای خود را کاملا تغییر دهند. آنها می خواستند این تغییر به گونه ای باشد که انعکاس دهنده محصولاتی باشد که در این مراکز خرید به فروش می رسد. این برند بین مردم شناخته شده است و حالا مدیران آن می خواهند مردم از روی نمای ساختمان هم تاکوم را بشناسند. مرکز خرید تاکومِ سیراچرا، اولین ساختمان از سه ساختمان این برند است که  مفهوم « نما با اجزای سیاه و سفید» روی آن اجرا شده است.

ساختمان تاکوم با اجزای مثلثی شکل سیاه و سفید

ساختمان تاکوم با اجزای مثلثی شکل سیاه و سفید

نمای این ساختمان ۱۲۰۰ متر مربع و موج دار است که دقیقا به ۷۶۵ پیکسل مثلثی تقسیم گردیده است. قطعات آلومینیم کامپوزیت در رنگهای سفید، سیاه و آلومینیمی براق به صورت تصادفی در نما پخش شده اند. بیلبورد تبلیغاتی موجود در نما از یک سوی نما به سوی دیگر آن کشیده شده و توسط پنلهای آلومینیمی قرمز رنگ احاطه گردیده است. این قسمت در واقع نشان دهنده ی وروی مرکز خرید نیز هست. خیلی از پوسته های فعلی ساختمان دست نخورده باقی مانده اند و فقط مرمت شده اند. این نما در واقع نمونه اولیه برای ساختمانهای بعدی تاکوم هستند که در آینده ساخته خواهند شد. نماهای بعدی دقیقا به این شکل نخواهند بود اما آنقدر شبیه هستند که برای بیننده برند تاکوم را تداعی کنند.

بیلبورد تبلیغاتی که از یک سوی نما به سوی دیگر کشیده شده است.

بیلبورد تبلیغاتی که از یک سوی نما به سوی دیگر کشیده شده است.

نمای جانبی ساختمان تاکو

نمای جانبی ساختمان تاکو

Print Friendly

2 دیدگاه ها

  1. حسین شمس طراح و مجری پروژه:

    با توجه به تکنولوژی موجود در ایران و مشکلات عدیده ای که وجود داره فکر میکنم نمای ساختمان نگین آرژانتین قابل تامل و ارائه هست.
    ولی متاسفانه بسیار محجور مانده

شما چه نظری دارید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *