شاخص-گرانیت
سنگ خارا یا گرانیت
شاخص-عروس-بصره
عروس، اولین شهر عمودی جهان در عراق

مسجد ساخته شده با بتن شفاف در ابوظبی

شاخص-مسجد-العزیز

یکی از مسجدهای زیبای ابوظبی، مسجد االعزیز می باشد که توسط شرکتهای Planning Group و APG Architecture ساخته شد. ۵۱۵ متر مربع از نمای مسجد با استفاده از پانل های بتن شفاف (Translucent Concrete)، ساخت شرکت LUCEM آلمان پوشانده شده است. این کار برای روشن شدن نامهای خداوند متعال در هنگام تاریکی انجام گرفته است. بر روی دیوار این مسجد ۹۹ اسم از اسمهای خداوند که در قرآن آمده، نوشته شده است.

۲۱۶۶۱-preview_low_964-3_21661_sc_v2com

تولید بتن شفاف به کار گرفته شده در نمای این مسجد با استفاده از فیبر نوری میسر شده است. در این پروژه شرکت LUCEM فیبرها را بر اساس شکلها و نوشته های تحریر شده توسط خطاطان ماهر در بتن قرار داده است. برای به وجود آوردن ترکیب یکدست با پانلِ های سنگی که در قسمتهای دیگر نما به کار رفته بتن به وسیله ی مواد رنگی با سنگها همرنگ شد و پس از سنگشور شدن نصب گردیدند.

۲۱۶۶۳-preview_low_964-3_21663_sc_v2com

با اینکه به نظر می رسد نما با نور و از درون ساختمان روشن می شود اما در واقع این چنین نیست. روشنایی پوسته توسط LEDهایی که در حفره های دیوار نصب گردیده اند روشن می شوند. با به کارگیری این سیستم شرکت LUCEM مجبور شد تا سیستمی را توسعه دهد که برای تعویض LED های معیوب نیازی به تعویض کل پانل نباشد چرا که هر کدام از پانل ها ۳۰۰ کیلوگرم وزن دارند.

۲۱۶۵۹-preview_low_964-3_21659_sc_v2com

۲۱۶۶۵-preview_low_964-3_21665_sc_v2com

۲۱۶۶۴-preview_low_964-3_21664_sc_v2com

Print Friendly

شما چه نظری دارید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *