برای اولین بار در تاریخ: نمایی تلفیقی از آجرهای شیشه ای و معمولی

سازه تک لایه ای به شکل دُم هواپیمای جنگی + تصاویر
در سعادت آباد: نمایی زیبا متشکل از لوورهای چوبی

برای اولین بار در تاریخ: نمایی تلفیقی از آجرهای شیشه ای و معمولی

شرکت MVRDV  از تکنولوژی پیشرفته ی شیشه به عنوان جایگزینی برای آجر نمای یکی از بوتیک های شرکت شَنِل در آمستردام بهره برده است که نتیجه ی بسیار جالبی را رقم زده است. شرکت هلندی سازنده گفته است که این ساختمان در نوع خود اولین ساختمانی است که از آجرهای شیشه ای، فریم های پنجره و فرسب شیشه ای استفاده می نماید تا سبک معماری سنتی این شهر را دوباره  و به شکلی جدید خلق کند.

crystal-houses-chanel-store-amsterdam-glass-bricks-mvrdv_dezeen_1568_4

آجرهای شیشه ای به وسیله ی یک چسب مخصوص قدرتمند با استحکام بالا به یکدیگر چسبیده اند. شرکت MVRDV در گزارشی اعلام کرده که از بسیاری از جهات ساختمان از بتن نیز محکم تر است که در تست ها این امر اثبات گردید. دیوار شیشه ای همچنان که به سمت بالا می رود با آجر های قرمز رنگ ساختمان ترکیب می شود که وهم دیواری که در حال حل شدن است را در انسان به وجود می آورد.

crystal-houses-chanel-store-amsterdam-glass-bricks-mvrdv_dezeen_936_1

معماران معتقدند که این تکنولوژی خاص راه حلی را برای از دست رفتن بافت های قدیمی و جایگزینی دیوارها با شیشه ی یکدست ارائه می کند و در عین مدرن بودن کمک می کند تا بافت قدیمی حالت خود را حفظ کند. یکی از روسای شرکت سازنده گفت: «ما به مشتری گفتیم:بیایید چیزی را که میخواهیم تخریب کنیم را سر جایش برگردانیم اما با شکلی نو و پیشرفته تر. این ساختمان فضای مورد نیاز برند سرشناس و پیشروی شنل را تامین می کند و بر روی زیبایی و معماری محیط تاثیر منفی نمی گذارد.»

crystal-houses-chanel-store-amsterdam-glass-bricks-mvrdv_dezeen_936_2
برند های معروفی همچون پرادا، رولکس و… در خیابان PC Hooftstraat که این ساختمان در آنجا قرار دارد حضور دارند. خیلی از ساختمان ها المان های اصالت خود را از دست داده اند اما ایده ی این شرکت برای نمایی مدرن بدون جدا شدن از زیبایی معماری قدیمی در نوع خود ستودنی است. پس از آنکه کار ایده پردازی و طرح اولیه به پایان رسید،‌ شرکت گفتگوهای خود را با متخصصان برای تبدیل آن به واقعیت آغاز کرد. محققانی از دانشگاه Delft University of Technology به همراه مهندسان کمپانی ABT و شرکت پیمانکار Wessels Zeist دست به دست یکدیگر دادند تا راه حل های ساختاری و تکنیک های ساخت را تست کنند.

crystal-houses-chanel-store-amsterdam-glass-bricks-mvrdv_dezeen_936_3
یک تیم از شیشه سازان Poesia واقع در ونیس آجرهای شیشه ای را قالب زدند و شرکت آلمانی Delo Industrial Adhesives چسب مستحکم و شفاف لازمه را ساخته و ارایه کرد. در فرآیند ساخت، لیزر با ساختار پیشرفته و لامپ های ماورا بنفش ویژه آزمایشگاه استفاده گردید. همچنین از شیر به خاطر شفافیت پایین استفاده گردید که هنگام تراز کردن آجرها خاصیت خود را نشان می دهد.حدودا ۶ تا ۱۰ متخصص برای مدت یکسال در مکانی که بیشتر شبیه آزمایشگاه بود تا سایت ساخت ساختمان شروع به کار کردند!

crystal-houses-chanel-store-amsterdam-glass-bricks-mvrdv_dezeen_936_0

شرکت سازنده این ساختمان را نقطه ی شروعی برای به کارگیری هر چه بیشتر شیشه در ساختار ساختمان ها دانست. یکی از دلایل این کار قابل بازیافت بودن کامل شیشه است. هنگام ساخت چند آجر که به خوبی قالب زده و آماده نشده بودند، آب شدند. در واقع تمام این نما در آینده می تواند دستخوش تغییراتی شود.crystal-houses-chanel-store-amsterdam-glass-bricks-mvrdv_dezeen_sections crystal-houses-chanel-store-amsterdam-glass-bricks-mvrdv_dezeen_facade-elevation crystal-houses-chanel-store-amsterdam-glass-bricks-mvrdv_dezeen_site-elevation crystal-houses-chanel-store-amsterdam-glass-bricks-mvrdv_dezeen_step-diagram

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.