نمای استینلس استیل موزه پیترسن: تبدیل رویا به واقعیت 
مصالح مورد علاقه معماران بزرگ دنیا

برج زیفنگ: زیبایی معماری در قله تکامل

شرکت بین المللی طراحی SOM به تازگی در نانچانگ کشور چین یک آسمان خراش بسیار دیدنی و جذاب طراحی نموده است. آسمان خراش ۵۶ طبقه زیفنگ (Zifeng  )که در محله ای تجاری قرار گرفته است به عنوان «ساختمان محبوب سال» شرکت گرینلند گروپ (بزرگترین شرکت توسعه چین) انتخاب شد. همچنین این ساختمان توانست نشان نقره ای استاندارد LEED آمریکا را در زمینه “معماری با بازدهی بالا” و “المانهای مهندسی” به دست آورد. این برج چند منظوره به خاطر سیستم خاص ایجاد سایه خود که با الگوی شبکه مورب ساخته شده، بسیار مجذوب کننده است.

آسمان خراش زیفنگ

آسمان خراش زیفنگ

اگر ساختمان را به سه قسمت تقسیم کنیم، دو قسمت پایینی آن را طبقات اداری تشکیل می دهند. بیست طبقه بالای این برج برای هتل اینترکانتینِنتال رزرو شده است. به همین خاطر قسمت بالایی برج با شکلی متفاوت ساخته شده است. این قسمت همانند یک پنجره بسیار بزرگ نیمه باز می باشد که در نما قرار گرفته است. شرکت سازنده در این باره می نویسد «این تغییر در نما طبقاتِ مختص به هتل را به شکلی مناسب تر برای طراحی اتاقها در آورده و کاربری آن برای این تجارت را بهینه تر می سازد». با این تغییر، نمای این برج از لحاظ زیبایی معماری با برجهای دیگر در نانچانگ کاملا متفاوت است. در سطح زمین، یک ساختمان خرده فروشی نیز ساختمان را احاطه کرده که به گفته سازنده هدف از این کار جذب مخاطبین بیشتر در مقیاس کوچک بوده است.

سایبانهای مورب آلومینیمی در این تصویر مشهود هستند

سایبانهای مورب آلومینیمی در این تصویر مشهود هستند

برای جلوگیری از ورود نور و گرمای زیاد به داخل، این ساختمان توسط سایبانهای آلومینیمی مثلثی شکل پوشانده شده است. چراغهای ال ای دی (LED) سفید رنگ در محل طلاقی این سایبانها ها قرار می گیرد و در شب زیبایی خاصی به نمای این ساختمان منحصر به فرد می بخشد.

برج زیفنگ در چین

برج زیفنگ در چین

تصاویر دیگر از این ساختمان و اجزای آن

برج زیفنگ در چین

برج زیفنگ در چین

 

سایبانها و ساختار آنها

سایبانها و ساختار آنها

برج زیفنگ

برج زیفنگ

برج زیفنگ

برج زیفنگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.