خانه موسیقی مجارستان:‌ نمایی که دوست طبیعت است!

۳۵ نمای متفاوت از سراسر دنیا (قسمت دوم)
طبیعت در نما، نما در طبیعت!

خانه موسیقی مجارستان:‌ نمایی که دوست طبیعت است!

معماران شرکت MenoMenoPiu پیشنهادی نوآورانه برای خانه ی موسیقی مجارستان در بوداپست مطرح کردند که نه تنها جذابیت بصری دارد بلکه به محیط فعلی و زیبایی آن خدشه ای وارد نمی کند. این طرح دایره ای شکل، جریان طبیعی هوا را به داخل هدایت کرده و می تواند آب باران را نیز جمع آوری کند. این مجموعه که در یک پارک سرسبز بنا خواهد شد، به نقطه ی اصلی آن بدل می شود و با تغییر مسیرهای پیاده روی در پارک و خیابانهای اطراف آن، عابرانی که از موزه لودویگ بازدید می کنند از کنار این ساختمان نیز عبور خواهند کرد. نمای این ساختمان با تیغه های فلزی موازی که عمودی کار گذاشته می شوند شکل خواهد گرفت که درختان همچنان می توانند در میان آنها باقی بمانند و به حیات خود ادامه دهند. این نما چهره ای مدرن به خانه ی موسیقی مجارستان خواهد داد و امید می رود که به نقطه ی عطف جدیدی در فرهنگ این کشور بدل گردد.

hungarian-music-1

ساختمان دایره ای شکل طراحی شده است اما برخی نقاط آن به یک پنج ضلعی تقسیم شده که برای ایجاد فضا در داخل به این گونه ساخته شده اند و به شکل مدور ساختمان خللی وارد نمی سازند. طراحان برای پنجره ها از نٌت های موسیقی الهام گرفتند و پنجره هایی متحرک برای آن در نظر گرفته اند که همانند نت های موسیقی روی قطعه ای کاغذ می باشند. این پنجره ها می توانند نوسان داشته باشند و حرکت کنند که در نهایت نمایی زیبا از فعالیت صورت گرفته در داخل خانه ی موسیقی برای کسانی که بیرون آن هستند و همچنین نمای چشم نوازی برای کسانی که از درون به بیرون می نگرند فراهم کند.

hungarian-music-3

درختان موجود در فضا، خود الهام بخش طراحان بودند. در این طراحی ۹۵٪ از پوشش گیاهی دست نخورده باقی می ماند. پنج درصدی که به خاطر این ساختمان از بین می رود با کاشتن درخت نزدیک دریاچه موجود در این پارک به محیط بازگردانده خواهد شد. تیغه های فلزی نما که اطراف ساختمان را می پوشانند مزاحمتی برای درختانی که اطراف آنها و یا در بین تیغه ها در حال رشد هستند ایجاد نمی کند و حتی سالن اصلی چند درخت را در خود جای می دهد که توسط حفره هایی که برای آنها در کف در نظرگرفته شده به رشد خود ادامه می دهند.

Model
فضای نمایش، سالن سخنرانی و دیگر فضاهای ایجاد شده توسط این ساختمان فضایی آرام و منحصر به فرد را برای همگان فراهم خواهد آورد. همچنین قسمتی برای اجرای موسیقی و تئاتر در خارج ساختمان در نظر گرفته شده که موجب ایجاد ارتباط فضای بیرونی با فضای درونی می گردد.

MenoMenoPiu-Circle-House7

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.