در دانمارک: ساختمانی که دمای داخلی خود را به دست نما می سپارد!

طبیعت در نما، نما در طبیعت!
سیستم نصب افقی سرامیک (یا SAH)

در دانمارک: ساختمانی که دمای داخلی خود را به دست نما می سپارد!

طرح شرکت Henning Larsen Architects’ برای ساختمان Syddansk Universitet در کولدینگ دانمارک در نوع خود بسیار منحصر به فرد است. این نما خود را با شرایط آب و هوایی وفق می دهد و دمای داخلی ساختمان را تنظیم میکند! این ساختمان اولین ساختمان تکمیل شده ای است که استانداردهای آینده نگرانه ی صرفه جویی و استفاده بهینه از انرژی در دانمارک را به طور کامل رعایت می کند و از لحاظ زیبایی نیز حرف زیادی برای گفتن دارد.

University of Southern Denmark (SDU) in Kolding is designed by Henning Larsen Architects.

یکی از مهمترین ویژگیهای ساختمان استفاده از پانلهای سوراخدار فلزی است که به نور واکنش نشان داده و میزان ورود نور طبیعی به داخل را تنظیم می کند و تعداد کل آنها ۱۶۰۰ عدد می باشد. معماران کمی جهت ساخت ساختمان را برگرداندند تا فضایی برای استفاده عموم بیرون ساختمان ایجاد کنند. همچنین آنها از طرحی مثلثی شکل استفاده کردند تا از زیبایی رودخانه کولدینگ که از کنار آن می گذرد نهایت استفاده را ببرند. وسایل و نمای داخلی توسط Tobias Rehberger طراحی و ساخته شده اند که از چراغهای رنگی استفاده می کنند و در طول روز شارژ می شوند. المان رنگ دکوراسیون داخلی در پانلهای خارجی نیز دیده می شود.

SDU-Kolding-campus-by-Henning-Larsen_dezeen_468_3
سیستم تهویه این ساختمان ۱۳.۷۰۰ متر مربعی در پانلهای سقفی تعبیه گردیده که موجب یکپارچه سازی سقف شده است. سالن مرکزی توسط نورگیر بزرگ بالای آن روشن می شود که چند راه پله و گذرگاه را در خود جای داده است. این ساختمان به دلیل استفاده از فناوری و سیستمهای جدید، نسبت به ساختمان مشابه خود در دانمارک ۵۰٪ مصرف انرژی کمتری دارد.

Henning-Larsen-Syddansk-Universitet-communications-and-design-building-2

University_of-Southern-Denmark-Kolding-Campus-Henning-Larsen-Architects-3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.