سازه تک لایه ای
سازه پوسته تک لایه (Single Layer Structure)
ترکیب طراحی و ساختار سلولی: ساختمانی سازگار با شرایط آب و هوایی!

ساختمان مرکزی استاتویلز با نمای دوستدار محیط زیست

دفتر مرکزی کمپانی نفت و گاز استاتویلز  (Statoils)در ساختمانی مدرن در فرنیبو (Fornebu) نروژ قرار گرفته است. این مرکز که از لحاظ  مصرف انرژی بسیار کارآمد می باشد از پنج مکعب مستطیل از پیش ساخته شده  تشکیل شده که بر روی هم قرار گرفته اند. طراحی معلق این ساختمان کمک می کند تا ساختمان فضای کمتری از زمین بنا را اشغال کند. همچنین نمای ساختمان با کارایی بالای خود، میزان مصرف انرژی را به حداقل می رساند. فضای مشترک بین مکعب مستطیلها، قلب این ساختمان است که فضای بزرگی را به وجود آورده است. این فضا توسط یک سقف شیشه ای منحنی شکل پوشانده شده است که به عنوان مکانی برای برگزاری جلسات و راهی برای دسترسی هر یک از بخشهای ساختمان به بخش دیگر در نظر گرفته شده است.

ساختمان استاتویلز

ساختمان استاتویلز

در سال ۲۰۰۹ کمپانی نروژی اِی لب (A-lab) از بین ۴۰ شرکت که داوطلب طراحی دفاتر کار استاتویلز بودند انتخاب شد که طراحی و ساخت مرکزی که در تصاویر مشاهده می کنید کار این شرکت می باشد. اشغال کمتر فضا توسط ساختمان باعث شده تا این ساختمان فضای سبز گسترده تری را از آن خود کند. هر کدام از مکعب مستطیلها ۳ طبقه است که تقریبا ۱۴۰ متر ارتفاع و ۲۳ متر طول دارند. دلیل از پیش ساخته شدن مکعب مستطیلها کاهش زمان ساخت در محل احداث بود.

ساختمان استاتویلز

ساختمان استاتویلز

پوسته نقش مهمی در استفاده بهینه از انرژی در این ساختمان بازی می کند. این سیستم تعادل میان انرژی از دست رفته و انرژی به دست آمده حاصل از انرژی خورشیدی  یا نور غیر مستقیم را به دقت تنظیم می کند. قسمتهای معلق بلند توسط پودر آلومینیم پوشانده شده اند که به عنوان عایق در برابر باران عمل می کنند. دو قسمت کناری این استوانه ها نیز توسط شیشه های دودی از بالا تا پایین پوشانده شده است. گرما توسط سیستم گرمایی مرکزی تامین می شود و ۸۵% این گرما بازیابی می گردد. استاندارد انرژی این ساختمان به طور کلی B می باشد.
این طرح شرکت اِی لب برنده جایزه سال ۲۰۱۲ وان (WAN) در قسمت بهترین ساختمان اداری گردید.

دیگر تصاویر:

image (1)

image (2)

statoil-norway-hq-2

ساختمان استاتویلز

ساختمان استاتویلز

منبع: inhabitat.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.