۵ نمای شاهکار دنیای معماری امروز
ساختمان مرکزی استاتویلز با نمای دوستدار محیط زیست

سازه پوسته تک لایه (Single Layer Structure)

سازه های پوسته تک لایه در ساختمانهای مدرن کاربرد فراوانی دارند. این نوع پوسته ها بیشتر در سقف هایی با دهانه های بزرگ در ساختمانهای مدرن و تجاری و صنعتی دیده می شوند.

palacio-de-comunicaciones

بلفاست ایرلند | سازه تک لایه ای

 

سیستم  ساختاری SLO  برای ساخت سازه فضایی تک لایه توسط شرکت لانیک توسعه یافته است. در  سازه تک لایه ای یا نوع پوسته ای، گره های سازه ها در یک سطح قرار دارند. همچنین آنها معمولا انحنای دو برابر دارند. ساختار به وسیله مثلثهای در هم تنیده و یا با چهار ضلعی با حداقل ضخامت شکل می گیرد.

 

۳-marineda-city

 

کاربرد سازه تک لایه و یا لایه شفاف هنگامی بیشتر می شود که متریال استفاده شده در پوسته شفاف  باشد. در چنین مکانهایی، فضای پوشانده شده با این نوع پوسته، سازه فلزی در هنگام قرار گرفتن در ارتفاعی بالاتر کمترین میزان دید را دارد و از این نظر هنگامی که از پایین به آنها نگاه می کنیم به دلیل کوچک دیده شدن سازه ها انگار سقفی بر روی مکان پوشیده شده وجود ندارد!

 

Palacio_Comunicaciones_Madrid_4

ساختمان شهرداری مادرید

 

این سازه ها به  مهندسان و معماران اجازه می دهد پوسته هایی قابل اعتماد طراحی کنند که در عین حال المانهای ساختاری آنها بسیار کمتر به چشم می آیند و ضخامت بسیار کمتری نیز دارند. آن چنان که انگار از قوانین فیزیک سرپیچی می کنند.

 

موزه ویزمن

موزه ویزمن

 

منابع:

کاتالوگ شرکت لانیک

ویکیپدیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.