خانه موسیقی مجارستان:‌ نمایی که دوست طبیعت است!
در دانمارک: ساختمانی که دمای داخلی خود را به دست نما می سپارد!

طبیعت در نما، نما در طبیعت!

در تصاویر زیر نمای جدید یک ساختمان اسناد رسمی نسبتا قدیمی را می ببینید. این نما به تازگی نصب شده و در واقع به شکل آینه ای است که فضای سبز اطراف را در خود منعکس می نماید و تقریبا ساختمان را در میان این زیبایی محو می سازد. شهر اوروبوک در بلژیک محل ساخت این ساختمان است و نمای آن توسط Atelier Vens Vanbelle طراحی شده است.

vens-vanbelle-notaariat1-537x310

به دلیل آن که ساختمان اصلی به نوعی با محیط اطرافش در تعامل است معماران شرکت Atelier Vens Vanbelle چالش بزرگی برای حفظ این ویژگی محیطی در ساختمان جدید داشتند و می بایست فضای مورد نیاز را نیز به این دفتر اسناد رسمی اضافه می کردند. به همین منظور تصمیم گرفته شد تا ساختمان قبلی که با آجر ساخته شده با چوب کاج و آینه ی انعکاسی پوشش داده شود.

vens-vanbelle-notaariat1-1020x610

جاذبه اصلی ساختمان، قسمت جدید اضافه شده است که نه تنها منظره و محیط سبز و زیبای اطرافش، بلکه بافت آجری و باغچه ساخته شده با سنگهای خاکستری رنگ را نیز منعکس می کند. یک کرتین وال آن سمتی از ساختمان را که رو به ساختمان اصلی (آجری) است، می پوشاند که با این کار ساختمان جدید و قدیمی از لحاظ بصری و معماری به یکدیگر وصل می شوند

NTR541

یک راهرو شیشه ای قسمت قدیمی و جدید را به یکدیگر وصل می کند که از آن به عنوان ورودی ساختمان نیز استفاده می گردد. این راهرو مشرف به زمینی شیب دار است که به مراجعه کنندگان این حس را می دهد که انگار در خارج از ساختمان هستند، در حالی که تنها در حال حرکت از ساختمان قدیمی به ساختمان جدید هستند. این دفترخانه با نمایی تازه، شکلی نو به خود گرفته و منعکس کننده ساختمان کناری خود، محیط سبز اطرافش و هنر معماری است!

NTR227

 

منبع: inhabitat.com

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.