مسجد ساخته شده با بتن شفاف در ابوظبی
بتن شفاف چیست؟

عروس، اولین شهر عمودی جهان در عراق

سازندگان عرصه ی ساخت و ساز در عراق چشم خود را به آسمان دوخته اند.  شرکت AMBS architects از برنامه ریزی خود برای احداث بلندترین آسمان خراش دنیا یا به عبارتی دیگر شهر عمودی که ۱۱۵۲ متر طول داشته و The Bride (عروس) نامیده خواهد شد، خبر داد. این برج در بصره، بزرگترین بندر این کشور ساخته می شود. بصره یکی از شهرهای تجاری عراق است که به سرعت در حال پیشرفت می باشد و وجود این برج، به منزله سرعت بخشیدن به این روند است.شهر عمودی

شهر عمودی «عروس» از چهار برج به هم چسبیده که ارتفاع آنها با یکدیگر متفاوت است تشکیل خواهد شد و ۳۰۰ متر از برج الخلیفه در دبی بلندتر خواهد بود. برج مرکزی توسط سایبان پوشانده خواهد شد که برای طبقات پایینی و مشاعات عمومی آنها سایه فراهم می سازد. این پوشش در بصره که دمای آن تا ۵۰ درجه سانتی گراد می رسد بسیار اهمیت بالایی دارد. با استفاده از انرژی فراوان خورشیدی، آسمان خراش عروس خواهد توانست تمام انرژی مصرفی خود را تامین نماید.

شهر عمودی

شرکت AMBS این آسمان خراش را اولین شهر عمودی جهان می نامد که ۵٫۰۸۸٫۲۸۰ متر مربع فضا ایجاد خواهد نمود. این فضاها با دفاتر شرکتها، هتل ها، واحدهای مسکونی، فضاهای تجاری، پارکها و باغها پر خواهد شد. مهندسان این شرکت می گویند: «چه زیر این برجها و چه در طبقات آن و چه روی آنها، صدها هزار نفر از این آسمان خراش لذت خواهند برد.  از پارکهای وسیع سایباندار و تفرجگاههایی که در زیر برجها هستند تا خوردن ناهار و یا خرید صدها متر بالاتر از ارتفاع دریا در آنها امکان پذیر است». AMBS   در عراق و لندن دفتر دارد و اولین کتابخانه عمومی ساخته شده در عراق از سال ۱۹۷۰ را احداث نمود.

شهر عمودی

شهر عمودی

مقایسه ارتفاع آسمان خراش عروس با دیگر ساختمانهای بلند دنیا

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.