کتابخانه ای کشتی مانند با معماری بسیار زیبا در کانادا
نمای مشبک بسیار زیبا برگرفته از تورهای ماهیگیریان بارسلونا

نمای استثنایی کتابخانه «عصر دیجیتال»

شرکت کانادایی ZAS کار ساخت یک کتابخانه زیبا را در حومه تورنتو به پایان رساند. این کتابخانه عمومی توسط شیشه و آلومینیوم پوشانیده شده و شکلی تندیس مانند دارد که ایده آن از یک قطار محلی گرفته شده است.

toronto-library-by-zas_dezeen_2364_col_7

کتابخانه Vaughan Civic Centre Resource در وان، یکی از شهرستان های تورنتو ساخته شده است.این ساختمان ۳۳۰۶ متری در کنار یک تفرجگاه عابرپیاده قرار گرفته است که به سیتی هال ختم می شود. طراحی این ساختمان با وسواس خاصی صورت گرفته است. پارک زیبای نزدیک این ساختمان هم بر روی طراحی آن تاثیر داشته و این امر طوری انجام گرفته که با محیط اطرافش متفاوت باشد. این شرکت افزود: فرم جالب و خط سقف از المان های خمیده ی قطارِ بازیِ واقع در یک پارک نزدیک به محل قرار گرفتن این ساختمان برگرفته شده است.

toronto-library-by-zas_dezeen_2364_col_16

ورودی اصلی این کتابخانه توسط بالاترین نقطه سقف شیب دار مشخص شده است. این ساختمان دو طبقه توسط پنل های آلومینیومی و شیشه های رفلکس که فرمی خاص و شیب دار به نمای خارجی می بخشند پوشانیده شده استالگوهای شیشه ای از نوع همپوشانی هستند که در واقع دلالت بر قسمت های مختلف یادگیری و مطالعه دراین کتابخانه و همچنین جمعیت متفاوت آن دارد. این الگوها همچنین کمک می کنند تا بازیِ نور جالبی خلق شود و داخل کتابخانه سایه ایجاد گردد.به جای شیشه های تمام قد، تیم طراح پنجره های کوچکتری را برای کاهش دریافت نور خورشید و تابش خیره کننده آن  و همچنین برای کاهش مقیاس ساختمان به اندازه مقیاس عابرین پیاده استفاده کردند.

toronto-library-by-zas_dezeen_2364_col_19

شکل ساختمان در طول روز تغییر می کند که به خاطرشکل تندیسی آن و متریال پوشش دهنده آن می باشد.این ساختمان طوری به نظر می رسد که گویی از حالت شفاف به جامد می رسد چرا که شکل هندسی آن همواره با نور خورشید در حال تغییر و عوض شدن است. فرم اتیری ساختمان دایمی و در عین حال روح مانند است که شبیه به شفق شمالی است که همیشه در حال تغییر است. برنامه و طراحی ساختمان نتیجه پروژه ی گسترده ای است که نقش کتابخانه ها در عصر دیجیتال را بررسی می نماید. در نتییجه، این کتابخانه ویژگی هایی دارد که فراتر از جمع آوری کتاب ها، می باشد که به طور مثال می توان به پرینترهای سه بعدی و یک استودیوی ضبط اشاره کرد.

toronto-library-by-zas_dezeen_2364_col_4    toronto-library-by-zas_dezeen_2364_col_20 toronto-library-by-zas_dezeen_2364_ss_3-1024x732

vaughan-library-ZAS-square_dezeen_2364_col_1

 

۰۲-vccpl-ground-plan-full ۰۳-vccpl-first-plan-full ۰۵-vccpl-sections-full

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.