نمای قابل بازیافت و موقت: نمایی تنها برای شش ماه!

طراحی پوسته سیتی سنتر آبادان و تاثیر آن در فضای شهری
موزه ای با نمای استثنایی در قلب لس آنجلس

نمای قابل بازیافت و موقت: نمایی تنها برای شش ماه!

معماران شرکت DUS Architects از ترکیبی از بیوپلاستیک با چاپ سه بعدی و ساختار پارچه ای کشسانی برای خلق نمایی تندیس گون برای ساختمانی  در هلند استفاده کرده اند. این ساختمان قرار است محل تشکیل جلسات اتحادیه اروپا در طول شش ماه آینده باشد. شرکت معماری سازنده که مقر آن در آمستردام هلند قرار گرفته است در حال حاضر در حال تلاش برای ساخت اولین خانه ی کانالی با چاپ سه بعدی است و به همین جهت تصمیم گرفت تا از منابع خود که در این زمینه پیشگام هستند برای خلق نمای ساختمان Mobile Europe Building کمک بگیرد.

۳D-printed-facade_EU-building_Heijmans_DUS-Architects_dezeen_1568_6

این ساختار موقت برای میزبانی نشست ریاست جمهوری اتحادیه اروپا در طول شش ماه برگزاری  آن در هلند ساخته شد. به خاطر موقتی بودن این رویداد، معماران پروژه تصمیم گرفتند تا نمایی را خلق کنند که قابل بازیافت باشد. ساختار پارچه ای کشسانی معمولا برای ساختارهای موقت استفاده می گردد. به همین خاطر این تیم تصمیم گرفت تا این ساختار را با تحقیقات اخیرشان در زمینه چاپ سه بعدی مبتنی بر بیومتریال ترکیب نماید.

۳D-printed-facade_EU-building_Heijmans_DUS-Architects_dezeen_1568_5

بنیانگذار این شرکت معماری گفت: «ما با هنکل که یک شرکت چند ملیتی و جهانی است و با استفاده از مواد ابتکار آفرینی می کند همکاری می کنیم. ما در حال تحقیقات برای خلق مواد چاپی مبتنی بر بیومتریال هستیم و یک نوع پلاستیک خاص را به وجود آورده ایم که کاملا مبتنی بر بیومتریال است و از روغن بزرک گرفته شده است. ویژگی این ماده نه تنها ساخته شدن آن از گیاهان است، بلکه می توان آن را خرد کرد و مجدد در چرخه چاپ از آن بهره گرفت.»

۳D-printed-facade_EU-building_Heijmans_DUS-Architects_dezeen_936_13

ساختار پارچه ای، شکل اصلی نما را تشکیل می دهد. در واقع آنها یک سری از پانل های عمودی هستند که به نظر می رسد بالا آورده شده اند و دهانه هایی را به وجود آورده اند که همانند ورودی های خیمه ها است. هدف از این اشکال، اشاره به کشتی های بزرگی دارد که در این منطقه ساخته می شدند. در میانه ی این دهانه ها، سطوح آبی وجهی به بیرون امتداد یافته و نیمکتهایی را به وجود آورده اند. تمامی این عناصر توسط یکی از پرینترهای سه بعدی که برای ساخت خانه ی کانالی مورد استفاده قرار می گیرند، ساخته شده اند.

۳D-printed-facade_EU-building_Heijmans_DUS-Architects_dezeen_1568_1

معماران DUS می گویند این اولین بار در جهان است که این نوع از پرینتهای سه بعدی بسیار بزرگ در محیط عمومی به نمایش گذارده شده اند. آنها با استفاده از مدل «رسوب ذوب شده» کار می کنند که  در واقع همان شکل از افزودن متریالی است که در پرینترهای سه بعدی خانگی مورد استفاده قرار می گیرند. بنیانگذار شرکت DUS  اظهار داشت: «تکنیک FDM رایج ترین روش تولید اشیای کوچک است و کاری که ما انجام داده ایم در واقع همان تکنیک در مقیاس بزرگتر می باشد. ما می توانیم قطعاتی که تا ۵ متر ارتفاع و ۲ متر عرض دارند را تولید نماییم». ساختمان Mobile Europe با کمک شرکت ساختمانی Heijmans تکمیل شد که در پروژه ای دیگر و مرتبط با خانه های پیش ساخته نیز در حال کار است. از دیگر همکاران این پروژه می توان به  شرکت Actual، شرکت Neptunus  که متخصص ساختار موقت است، شرکت TenTech و شرکت مشاوره روشنایی فیلیپس اشاره نمود.

۳D-printed-facade_EU-building_Heijmans_DUS-Architects_dezeen_1568_0

۳D-printed-facade_EU-building_Heijmans_DUS-Architects_dezeen_1568_3

این پروژه اولین پروژه ی توسعه یافته توسط ساختمان ۳D Print Canal House می باشد، که به خوبی نیز پیش می رود. به جای استفاده به عنوان مکانی برای زندگی، این ساختمان، «پرچم دار انبارها در دنیا» برای ساخت قطعات سه بعدی خواهد بود. بنیانگذار DUS  در ادامه اظهار داشت: «این ساختمان که طول آن به ۲۴ متر می رسد، ترکیبی از عناصر ساختمانی بسیار بزرگ پرینت شده توسط پرینترهای سه بعدی و تکنیک های سنتی ساخت ساختمان خواهد بود و همگی به ساخت و ساز قابل تنظیم و خاص وابستگی خواهند داشت که از جمله آنها می توان به اتاق های کاملا پرینت شده، دیوارها، نماها، فضاهای داخلی تزئین شده و غیره اشاره کرد. این مکان از فضاهای ساخت پرینت، فضاهای کارگاهی، یک کافه، فضایی برای رویدادها، میز فلکسو یک تراس پشت بام تشکیل خواهد شد که در کنار اسکله ای زیبا با مناظری شگفت انگیز و در قسمت پر رونق از لحاظ اقتصادی در آمستردام قرار گرفته است.»

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.