بتن شفاف چیست؟
کره جنوبی: کتابخانه ای با نمای کتاب!

نیویورک: آسمان خراش با نمایی متشکل از مجسمه های زیبا

مارک فاستر گیج Mark Foster Gage معمار نیویورکی یک پروپوزال برای برجی ۱۰۲ طبقه آماده ساخته که از عناصر مجسمه سازی گوتیک (Gothic) در آنها استفاده گردیده است. او این طرح را به خاطر وجود آسمان خراشهایی که خالی از هنر معماری هستند خلق نموده است.طرح این ساختمان مسکونی که از عناصر تزئینی بسیاری در آن استفاده گردیده را آقای Gage برای ساختمانی در خیابان West 57th Street طراحی کرده است. این طرح جایگزینی برای ساختمانهایی با نمای تکراری است که هر روز در مرکز نیویورک سر بر می آورند!

۴۱-West-57th-Street_Mark-Foster-Gage-Architects_New-York-City_Gothic_skyscraper_102-storey_dezeen_936_2

آقای Gage می گوید:« من فکر می کنم خیلی از ساختمانهای بسیار بلندی که در نیویورک ساخته می شوند تقریبا از زیبایی معماری خالی هستند. آنها تنها جعبه هایی بلند هستند که با محصولاتی از جنس کرتین وال پوشانیده شده اند.»  او اضافه کرد این طراحی نیست بلکه طراحی در واقع تفکر در مورد بسیاری از چیزهای جالب است. مثلا یک ساختمان از فواصل مختلف چگونه به نظر می رسد یا در مورد این طرح، چگونه می توان هر طبقه را برای صاحب آن به شکلی خاص ساخت. اینکه چگونه می شود آن را به جای اینکه تنها فضایی در آسمان باشد به چیزی زیبا و با معنا برای شهر و صاحبان آن تبدیل نمود. آقای Gage معاون رئیس در دانشکده معماری دانشگاه ییل Yale است.

۵۴۳۱۸۸۳۵۷_۱۲۸۰x720

پروپوزال طراحی شده شامل چهار بالکن بزرگ معلق در آسمان که توسط بالهای کنده کاری شده ی بتنی پشتیبانی می شوند که بیرون از پوسته ی اصلی نما و بر فراز آسمان ساخته می گردند.
جزئیات پیچیده پوشش برج: مجسمه های بتنی که به رنگ سنگ آهک رنگ شده اند چیزی شبیه به جلوی اتومبیل و یا ملخ هواپیما هستند در حالی که بقیه اجزا به عنوان تصاویری عجیب خودنمایی می نمایند.

۴۱-West-57th-Street_Mark-Foster-Gage-Architects_New-York-City_Gothic_skyscraper_102-storey_dezeen_936_1

ساختمان همچنین توسط اشکال هندسی متقارن که در هر چهار سمت ساختمان ساخته خواهند شد شکل خواهد گرفت. آقای Gage گفت فناوری CNC روبوتیک برای حکاکی و کنده کاریها قابل استفاده است. تزئینات برنجی و برنزی تا بالای برج ادامه پیدا کرده اند و برای ایجاد المانهای دندانه دار در بخشهای پایه ای و منحنی شکل که هم سو با فرم های بالها هستند و تا بالای ساختمان دیده می شوند، ایجاد گردیده اند. در بالای برج فضایی برای دید آزاد وجود دارد که با مجسمه های فلزی تزئین شده است. به طور مثال در هر گوشه مجسمه هایی که به نظر می رسد موجوداتی خوک مانند هستند وجود دارند.

۱۰۲-storey-tower_skyscraper_West-57th-Street_Mark-Foster-Gage_New-York-City_Gothic_residential_dezeen_3_

معمار پروژه می گوید: «علاقه اصلی ما نمادگرایی به شکلی که در یک قرن پیش رایج بود نیست، بلکه ما به داشتن مکانهایی با وضوح پایین و بالا بر روی نما علاقمندیم که بتواند ویژگی های آن را از فواصل مختلف نمایان سازند. ما می خواهیم که از درون ساختمان هم زیبایی نما به چشم بیاید. در طبقه ۶۴ ساختمان لابی آسمان وجود خواهد داشت که فضاهای مختلف برای خرده فروشی به وجود خواهد آورد و یک سالن باله دو طبقه نیز در آن گنجانیده شده است. بازدیدکنندگان این قسمت همچنین می توانند به رستوران سر بزنند و مراسمی با شکوه را در آن برگزار کنند و یا غذایی را تجربه کنند که در آن منطقه از نیویورک و در آن فضا بسیار خاص خواهد بود.»

۱۰۲-storey-tower_skyscraper_West-57th-Street_Mark-Foster-Gage_New-York-City_Gothic_residential_dezeen_sq

طبق گفته معمار هر کدام ار آپارتمانهایی که در این برج ساخته شوند فضای بیرونی با مجسمه های خاص خود را خواهد داشت و طوری ساخته می شوند که «قابی از ویژگی های خاص فضای شهری و مناظر طبیعی را برای ساکنین آنها به معرض نمایش بگذارند.» با همه این ها، برخی از ساکنین شهر نیویورک به ساخت ساختمانهای بسیار بلند و باریک که ممکن است Central Park را تحت الشعاع قرار دهند، اعتراض دارند.

west-street-mark-foster-gage-architects-new-york-city-gothic-skyscraper-storey-dezeen___

East-44th-Street_Manhattan-skyscraper_New-York_ODA_residential-towers_dezeen_1568_4

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.