نمای مشبک بسیار زیبا برگرفته از تورهای ماهیگیریان بارسلونا
نمای پیچ در پیچ و جذاب برای ساختمان TRUMPF  

کالاتراوا و معماری به سبک او

سانتیاگو کالاتراوا (به اسپانیایی:Santiago Calatrava ) معمار برجسته، مهندس سازه و مجسمه‌ساز اسپانیایی است. او به عنوان یک طراح نخبه در جهان شهرت کسب کرده است. دفاتر کاری او در زوریخ، پاریس، نیویورک و شهرهای دیگر جهان گسترده است. شهرت وی در معماری نوین زبانزد خاص و عام شده است. وی هم اکنون در حال ساخت سه پل در شهر دالاس، و در حال تکمیل یک برج ۱۵۰ طبقه‌ای در شهر شیکاگو به نام «منار شیکاگو» است.

Spanish-born architect Santiago Calatrava poses in front of his brass sculpture "The bird" (1986), Wednesday, Dec. 4, 2013, part of a personal exhibition opening Thursday in the Braccio di Carlo Magno at the Vatican. The exhibition "Santiago Calatrava. The metamorphoses of the space" organised by the Vatican Museums and the Pontifical Council for Culture, will be on through Feb. 20, 2014, and includes some 140 among paintings, sculptures, architectures, and installations, covering 27 years of Calatrava's activity (1998-2013). (AP Photo/Domenico Stinellis)

سبک پیشروی کالاتراوا برای ادغام مهندسی سازه و معماری در پل سازی شهرتی جهانی یافته است. سبک او بسیار شخصی است و از مطالعات فراوان او پیرامون ساختار فیزیولوژیک بدن انسان و جهان طبیعت نشات می گیرد.

montjuic_communications_tower_2929863754

فعالیت‌های آغازین کالاتراوا بیشتر بر روی پل‌ها و ایستگاه‌های قطار متمرکز بود. طراحی‌های او جایگاه پروژه‌های عمرانی را به ترازی بالاتر ارتقا داد. برج مخابراتی زیبا و متهورانه «مونتویی» در شهر بارسلون در اسپانیا در مقر برگزاری بازی‌های المپیک ۱۹۹۲ باعث جلب توجهی جهانی به این مهندس عمران و آرشیتکت اسپانیایی گردید.

el_palau_de_les_arts_reina_sofia_valencia_-_jan_2007

کاخ Palau de les Arts Reina Sofia نیز یکی دیگر از کارهای معروف او است که در والنسیا ساخته شد و شروع طراحی آن به سال ۱۹۹۵ باز می گردد. این ساختمان یک مرکز هنری می باشد و یک تالار اُپرا را نیز در خود جای داده است.

ny-dg438_gardne_p_20141015181527

کلیسای St. Nicholas Greek Orthodox Church نیز کار این معمار حرفه ای است. این کلیسا باز طراحی کلیسایی است که در اثر حملات و تخریب برج های دوقلو در نیویورک از بین رفت. طراحی این ساختمان در سال ۲۰۱۴ آغاز شده است و پیش بینی می شود تا جشن عید پاک مسیحیان در سال ۲۰۱۷ در آن برگزار شود.

wtc_hub_september_2016_vc

wtc_path_station_at_night_2016

از دیگر کارهای او طراحی World Trade Center Transportation Hub می باشد که در اسفند ماه ۱۳۹۴ افتتاح شد. این ترمینال به شکل یک پرنده ساخته شده و به گفته خودِ کالاتراوا، همانند پرنده ای است که از دست یک کودک رها شده باشد. این کار یکی از متفاوت ترین کارهای اخیر او شناخته می شود.

turningtorso2011

از دیگر کارهای کالاتراوا برج پیچنده (Turning Torso به معنی ستون‌فقرات پیچنده) می باشد که در شهر مالمو سوئد ساخته شده و در اوت ۲۰۰۵ به طور رسمی افتتاح شده‌است. این برج ۵۴ طبقه‌ای ۱۹۰ متر ارتفاع دارد. پس از اتمام پروژه این برج رتبهٔ بلندترین سازه در کشورهای اسکاندیناویایی و دومین آپارتمان بلند در اروپا را از آن خود کرد. برج پیچنده در حال حاضر بلندترین آسمان‌خراش کشور سوئد می‌باشد.

۱۰۲۴px-oaka_olympic_velodrome

۱۲۸۰px-olympic_stadiumathens_18

مجتمع ورزشی المپیک آتن، از دیگر کارهای کالاتراوا

کالاتراوا عناوین و جوایز بسیاری را کسب کرده است. از این جمله می‌توان به مدال نقره پژوهش و فناوری از پاریس (در سال ۱۹۹۰)، و جایزه معتبر مدال طلایی را از انجمن مهندسان سازه (۱۹۹۲) نام برد. در سال ۱۹۹۳ موزه هنرهای زیبای نیویورک نمایشگاه بزرگی از آثار او را تحت عنوان «سازه و زیبایی» برپا کرد. در سال ۱۹۹۸ وی به عضویت انجمن هنر و فرهنگ پاریس انتخاب شد. در سال ۲۰۰۴، مدال طلای موسسه معماران آمریکا (AIA) به او اهدا شد. در سال ۲۰۰۵، جایزه یوجین مک‌درموت از انجمن هنرهای انستیتوی تکنولوژی ماساچوست به وی تعلق گرفت. این جایزه یکی از معتبرترین جوایز هنری در آمریکا است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.