نیویورک: آسمان خراش با نمایی متشکل از مجسمه های زیبا
ساختمان الماس، الماس دانشگاه شفیلد

کره جنوبی: کتابخانه ای با نمای کتاب!

گفته های معمار پروژه: کتابخانه ملی سجونگ یکی از زیباترین پروژه های معماری اجرا شده در این شهر چند منظوره اداری کره جنوبی است. این کتابخانه که توسط  Samoo Architects & Engineers طراحی شده، الهام گرفته از حالت قوس دار برگه های کتاب هنگام ورق زدن تعداد زیادی از آنها می باشد. این طرح هندسی ساده اساس طراحی را تشکیل داده و شکلی منحصر به فرد را ایجاد نموده است. با این طرح از بیرون ساختمان هم کارایی آن پیداست و یکی از ساختمانهای شاخص این شهر به شمار می رود. طراحان از ابتدا کتابخانه رو طوری ساختند که بتواند فرمتهای آنالوگ و دیجیتال کتابها را نیز برای اعضای آن فراهم آورد. به همین خاطر امکانات و فضای مناسب  فراهم گردید تا استفاده حداکثری از آن فراهم گردد.

National_Library_of_Sejong_City-01  Portada

برای این شهر جدید دولتی، کتابخانه نقش بزرگی را ایفا خواهد کرد و منبعی مهم و یک ساختمان پشتیبان خواهد بود. در داخل آن فضایی بسیار وسیع با نمایی از دریاچه، جوی بسیار عالی برای کاربران فراهم می سازد. همچنین یک پیاده راه، فضایی باز را تشکیل می دهد که در واقع ورودی ساختمان است. فضای باز گسترده داخلی به اعضا کمک شایانی در پیدا کردن راه برای دسترسی به تمامی قسمتها را فراهم می سازد. سالنهای مطالعه بیشتر در طبقه اول و دوم قرار دارند و اتاق سمینار و همچنین سالن کنفرانس در طبقه سوم قرار گرفته اند. طبقات بالاتر برای تهیه و صرف غذا هستند. همچنین تراسهای روی بام منظره زیبایی از اطراف ساختمان را به معرض نمایش می گذارند.

National_Library_of_Sejong_City-05
به خاطر شکل خاص ساختمان، این پروژه از ابتدا با Building Information Modeling (معادل فارسی:‌مدل‌سازی اطلاعات ساختمان) یا BIM آغاز شد. قسمتهای اصلی سازه مانند دال ها، ستون ها، و قسمتهای مرکزی با BIM مدل سازی شدند تا نیازهای قسمتهای مختلف و همچنین قابلیتهای اجرایی بررسی و تایید گردند. همچنین BIM راه حلهای مورد نیاز برای ساخت پانل های خاص و سیستمهای کرتین وال که برای ابعاد خاص این پروژه ضروری بودند را مشخص و ارائه داد.

National_Library_of_Sejong_City-01

National_Library_of_Sejong_City-04-2

National_Library_of_Sejong_City-02

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.