آجری که آلودگی هوا را جذب می کند
سازه تک لایه ای
سازه پوسته تک لایه (Single Layer Structure)

۵ نمای شاهکار دنیای معماری امروز

5 نمای شاهکار

5 نمای شاهکار دنیا

 

۱.مرکز هنرهای خلاق پِری و مارتی گرَنُف/ توسط دیلر اسکوفیدیو + رنفرو

این مرکز توسط دیلر اسکوفیدیو + رنفرو طراحی و در سال ۲۰۱۱ در دانشگاه براون افتتاح گردیده است. این مرکز دارای فضای اجرا، آمفی تئاتر در فضای باز، نمایشگاه، سازه هایی با سقفهای بلند و فضاهای گسترده داخلی  است که محیطی مشترک و انعطاف پذیر را  فراهم می کند. پوشش نمای این ساختمان از کامپوزیت VMZ می باشد که یک پنل چند لایه متشکل از دو لایه روی (zinc) با ضخامت نیم میلیمتر می باشد که با چسب حرارتی در دو طرف یک هسته پلی اتیلن غنی از مواد معدنی (برای واکنش مناسب به آتش) چسبیده اند. نتیجه کلی بسیار موثر، یکپارچه و کارآمد و سازگار با محیط زیست می باشد.

۱۲۹۷۸۰۲۸۰۱-cac-brown-dsr-4419-sm

مرکز هنرهای خلاق پِری و مارتی گرَنُف/ توسط دیلر اسکوفیدیو + رنفرو

 

 

۲.مرکز کافمن  برای هنرهای نمایشی/ساخت توسط موشه صفدی

معماران این بنا می گویند: « طراحی این مرکز جدید و بزرگ برای هنرهای نمایشی با دو تصمیم قابل توجه همراه بود: انتخاب یک مکان فوق العاده که در کرانه مشرف به منطقه تاریخی انبار و منطقه جدید تفریحی زیبایی ببخشد و نمایی ۱۸۰درجه از افق ارائه دهد. دومین تصمیم ساخت دو سالن اختصاصی برای سمفونی، باله، اُپرا و تئاتر بود». سطح دیوارها و بام مرکز کافمن با استیل ضدزنگ ساخت شرکت زانر (Zahner) پوشانده شده اند که سطح صیقلی و وسیعِ پرداخت شده ای را ارایه می نماید که نور را منعکس نمی کند.

۱۳۱۰۷۵۶۳۳۵-۰۴

۲.مرکز کافمن برای هنرهای نمایشی/ساخت توسط موشه صفدی

۳.پالائون/ساخت توسط هولزر کوبلر آرکیتکتورن

معماران این بنا می گویند: « پوسته متالیک این ساختمان در واقع منعکس کننده مرتع و جنگلی است که آن را احاطه نموده و همچنین ابرهایی که در آسمان بالای سر آن در حال حرکتند. بریدگی های تیز موجود در نما منظره ای بسیار وسیع به قلب معدن زغال سنگ، جنگلی که در آن نزدیکی وجود دارد و اسبهای پرزوالسکی که در مراتع در حال چرا هستند به معرض نمایش می گذارد. همچنین برشهای انتزاعی با نوع برشهای معدن نزدیک به این ساختمان در یک راستا هستند تا ساختمان با محیط اطراف نیز هماهنگ و همراه باشد. نتیجه مشهود این معماری تعادلی میان ساخت دست بشر و منظره طبیعی محیط به وجود آورده است و یک نماد برای آن منطقه است. از نوعی خاصی از آلومینیم برای نما استفاده شده است که نور را در سطح خرد پراکنده می کند و در عین ارائه زیبایی سطحی فلزی، دوام و مشخصه های آلومینیم از جمله سبک بودن را دارا است.

۵۱e2dc28e8e44ec3fa000078_pal-on-holzer-kobler-architekturen_538c_4186

پالائون/ساخت توسط هولزر کوبلر آرکیتکتورن

۴. ساختمان پزشکان رِی / ساخت داگمار توسط معماران رافائل وینولی

معماران شرکت رافائل وینولی برای این ساختمان بزرگ که توسط محیطی خاص در بر گرفته شده است یک ماده زیبا، انعطاف پذیر و همه کاره به عنوان روکش فلزی در نظر گرفتند. پنلهای بام و دیوار با بستهای قابل مشاهده (که توسط کمپانی موزین ساخته شده اند) بر روی برخی از ساختمانهای سالهای اخیر نیز استفاده گردیده اند.

۵۱۳۶۳ac4b3fc4b32a4000155_ray-and-dagmar-dolby-regeneration-medicine-building-rafael-vi-oly-architects_rva_-_ucsf_broad_regeneration_-_credit_bruce_damo

ساختمان پزشکان رِی / ساخت داگمار توسط معماران رافائل وینولی

۵. دادگاه مرکزی گیلز/ ساخت توسط کارگاه ساختمانی رنزو پیانو و معماران فلپر پریست

معماران شرکتهای مذکور درباره این پروژه می گویند: « هر یک از نماها از لحاظ ارتفاع، جهت، رنگ و ارتباط با نور طبیعی محیط متفاوت است. شیشه، استیل و سرامیک ترکیب اصلی نما را تشکیل می دهند. سرامیک برای ایجاد سایه های مختلف و رنگهای متفاوت که در تعامل با ساختمانهای مجاور هستند به کار گرفته شده است که به یکپارچه سازی طرح در محیط نزدیک اطراف کمک قابل توجهی می نماید.» پنلهای ترآرت (Terrart) قابلیت ارائه المانهای سرامیکی در ابعاد بزرگ را میسر نمودند که هر کدام بر اساس مشخصه های ساختمان ساخته شدند. این سرامیکها برای پروژه هایی که المانهای بزرگ و یا خیلی بزرگ دارند، بار باد را تحمل می کنند و برای زمانی که می خواهیم طراحی زیبا، خاص و به یاد ماندنی ای داشته باشیم، مناسب هستند.

۱۲۹۵۲۶۸۸۷۸-mvds-100421-010

دادگاه مرکزی گیلز/ ساخت توسط کارگاه ساختمانی رنزو پیانو و معماران فلپر پریست

منبع:www[dot]archdaily[dot]com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.