۵ نمای هوشمند: از نمایی که انرژی تولید می کند تا نمایی که آلودگی هوا را می بلعد!

دیدنی: مرکز هنرهای معاصر کوردوبا
نمای بسیار زیبا، موقتی و قابل حمل توسط مهسا ونکی

۵ نمای هوشمند: از نمایی که انرژی تولید می کند تا نمایی که آلودگی هوا را می بلعد!

از دیدگاه تکنیکال، نمای هوشمند ( یا نمایی که با شرایط محیطی وفق می یابد) از اولین پنجره ساخته شده شروع شد. اما معنای معاصر این دیدگاه تنها در چند دهه اخیر مطرح گردیده است و با کمک پیشرفت در مواد شیمیایی و علوم مواد تحقق یافته است. در سه سال اخیر محصولات مربوط به نمای هوشمند رونق بسیاری داشته است. در زیر چند مورد از جالب ترین نماهایی که در چند سال اخیر ساخته شده اند را می بینید: از صفحه فلزی حرارتی که هنگام گرم شدن جمع می گردد تا دیوار پوشیده شده از دی اکسید تیتانیم که هوای آلوده شده را تصفیه می کند.

نمایی که با جلبک ها پوشیده شده و انرژی تولید می نماید
دیواری در آلمان ساخته شده که با جلبک پوشش یافته و حاصل سه سال تست توسط گروهی از طراحان از شرکت های Splitterwerk Architects و Arup است. رنگ سبز فسفری جلوه ای زیبا به نما بخشیده که خود حاصل میلیون ها جلبک میکروسکوپیک رشد یافته می باشد.این جلبک ها توسط آب و مواد مغذی تغذیه می شوند تا به صورت انبوه تکثیر شوند. سلولهای کوچک جبلک ها به سرعت رشد می کنند و به کمک نور مستقیم آفتاب آب را گرم می نمایند. گرما توسط سیستم نما جدا شده و برای استفاده در ساختمان ذخیره می گردد.

مدیر تحقیق شرکت Arup گفت: «این کار یک تست است اما قدم بسیار بزرگ و رو به جلو نیز می باشد. ما اگر نشان دهیم چنین نمایی می تواند منبع جدید واقعی برای تولید انرژی پایدار شود می توانیم محیط شهری را دگرگون کنیم».

۱۸z6d97mlequijpg

۱۸z6evd2ch45bjpg

 

نمایی که تنفس می کند و نسبت به نور واکنش نشان می دهد!

این جفت برج های ساخته شده در ابوظبی با لایه ی نازکی از شیشه پوشانیده شده اند که بسیار زیباست اما برای محیط گرم، خشک و صحرایی مناسب نیست. به همین خاطر طراحان شرکتAedas لایه ی جدیدی را برای آن طراحی کردند که تابش خیره کننده نور را منحرف می سازد بدون آن که به صورت دایمی جلوی پنجره های ساختمان را بپوشاند. طراحان این همه را مدیون سایبانی به نام مشربیه هستند که از قدیم بین اعراب رایج بوده است. سایبان ها از جنس فایبرگلاس هستند که در پاسخ به میزان حرارت دریافتی نما واکنش نشان می دهند. یکی از اعضای شرکت Aedas گفت: «شب هنگام پوسته دوم جمع می شود و قسمت های بیشتری از نما نمایان می گردد. در واقع این روش استفاده از یک تکنیک قدیمی به روش جدید است که نقش امارات به عنوان پرچمدار ساختمان های پایدار در منطقه را نیز قوت می بخشد.»

۱۸z6ez38iafx9jpg

۱۸z6eooceq5jqjpg

 

نمایی که آلودگی را می بلعد!

در سال ۲۰۱۱ شرکت مواد شیمیایی Alcoa تکنولوژی منحصر به فردی را معرفی نمود که می توانست هوای اطراف خود را تمیز نماید. این متریال از اکسید تیتانیوم در ساختار خود استفاده می نمود که با آزادسازی رادیکال های آزاد اسفنجی می توانست به صورت موثری هوا را پاک نماید. از آن موقع به بعد از این ماده در خیابان ها، لباس ها، و نمای ساختمان ها نیز استفاده شد که از آن جمله می توان به بیمارستانی در نیومکزیکو اشاره نمود.

ساختمان این بیمارستان توسط کاشی های Prosolve370e به طول ۹۱ متر که توسط شرکت آلمانی Elegant Embellishments توسعه داده شده، پوشانیده شده است. این کاشی ها بر اساس فرآیند توضیح داده شده در بالا ساخته شده اند. در عین حال که هوا توسط ساختارهای اسفنجی شکل تصفیه می شود، رادیکال های آزاد فعال شده توسط نور فرابنفش تمام آلودگی های باقیمانده را از بین می برد که نتیجه آن هوایی پاکیزه تر برای بیماران داخل بیمارستان است.

۱۸z6erstfhpwejpg

۱۸z6f0el5jpmgjpg

 

پوسته ای عادی و برنامه دهی شده

در ملبورن استرالیا، شرکت Sean Godsell Architects مدرسه طراحی RMIT را با هزاران شیشه مدور ماسه شور شده پوشش داد که هر کدام به یک میله مرکزی وصل هستند. بر اساس دما و رطوبت داخل ساختمان، این میله ها به صورت اتوماتیک می چرخند تا فرآیند ورود هوا را آسان و یا جلوی ورود آن را بگیرند. راه حلی ساده اما هوشمندانه!

۱۸z5ss1os5ihpjpg

۱۸z7vpso2c693png

 

توری فلزی که به دما واکنش نشان می دهد

این نمای موقت که Bloom نام دارد در واقع یک نمای واقعی نیست اما در آینده استفاده خواهد شد. مطالعات سازنده نما، Sung،  در ارتباط با علم biomimetics می باشد. این علم در واقع چگونگی الهام گرفتن هنر معماری از فرم بدن انسان است. این سایبان توسط متریال thermobimetal ساخته شده است. این ماده در واقع از روی هم قرار گرفتن دو لایه فلز که هر کدام ضریب حرارتی خود را دارند به وجود می آید. بدین معنا که هر سوی این متریال، واکنش متفاوتی به نور خورشید نشان می دهد که در واقع در میزان انبساط و انقباض آنها تاثیر دارد. این تاثیر باعث تنش بین دو سطح و نهایتا ایجاد اثر پیچش یا حلقه زنی می گردد. بنابراین هنگامی که هوا گرم است پانل های نازک روی سایبان جمع می شوند تا هوای بیشتری به قسمت پایینی جریان یابد و هنگامی که هوا خنک شد، بسته می شود.

۱۸z7tf3ahml6ojpg

۱۸z7tcmhyuc5tjpg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.