دیدنی های معماری: دانشگاهی در یک قاب!
سنگ مرمر

در چین: نمایی الهام گرفته از گلبرگ

 

 

 

 

Harbin-Opera-House_MAD-Architects_Beijing_Hufton-Crow_dezeen_1568_1

این ساختمان Harbin Opera House نام دارد و اولین و بزرگترین ساختمانی است که شرکت MAD به عنوان بخشی از پروژه Harbin Cultural Island که مجموعه ای جدید و بزرگ فرهنگی در کنار رودخانه Songhua می باشد، ساخته است. این ساختمان ۷۹٫۰۰۰ متر مربعی از پلانی به شکل سه گلبرگ استفاده می نماید. یکی از گلبرک ها سالن تئاتر بزرگی را در خود جای داده که می تواند ۱۶۰۰ تماشاگر را پذیرا باشد در حالی که دیگری فضای اجرای خودمانی تری را در خود جای داده که ۴۰۰ نفر می توانند همزمان به تماشای یک اجرا بپردازند.

Harbin-Opera-House_MAD-Architects_Beijing_Hufton-Crow_dezeen_1568_0

نمای ساختمان طوری طراحی شده تا بتواند پستی و بلندی های محیط و مرداب پیرامون خود را جلوه گر نماید و برای این کار از پانلهای آلومینیومی سفید و شیشه بهره گرفته است. این متریال ها با متریال بام که از شیشه هایی الهام گرفته از یخ ساخته شده است کانتراست ایجاد می نماید و همچنین به نور اجازه می دهد تا از بالا وارد ساختمان شود. طبق اظهار نظر شرکت MAD، این ساختمان ساخته شده تا ” پاسخی برای نیروی رام نشدنی، روح و سرمای منجمد کننده این شهر شمالی باشد.”

Harbin-Opera-House_MAD-Architects_Beijing_Hufton-Crow_dezeen_1568_2

استدیو MAD در شهر بیجینگ چین واقع شده است. این شرکت، در شهر هاربین پروژه ای بسیار زیبا را به پایان رسانیده است. این پروژه از پوسته ای موجدار تشکیل شده که دو سالن بزرگ کنسرت را پوشش و یک فضای بزرگ عمومی را در بر می گیرد. رئیس این شرکت در ادامه اذعان داشت: « ما به Harbin Opera House به عنوان یک مرکز فرهنگی برای آینده می نگریم. یک محل اجرای خارق العاده و همچنین یک فضای عمومی چشم گیر که نمایانگر یکپارچگی انسان، هنر و هویت شهر است و در عین حال در محیط اطراف خود با کمک طبیعت محو می گردد.»

 

 

Harbin-Opera-House_MAD-Architects_Beijing_Hufton-Crow_dezeen_1568_4 Harbin-Opera-House_MAD-Architects_Beijing_Hufton-Crow_dezeen_1568_5 Harbin-Opera-House_MAD-Architects_Beijing_Hufton-Crow_dezeen_1568_6 Harbin-Opera-House_MAD-Architects_Beijing_Hufton-Crow_dezeen_1568_7 Harbin-Opera-House_MAD-Architects_Beijing_Hufton-Crow_dezeen_1568_8

سطوح نرم بیرونی در درون ساختمان نیز ادامه می یابند. یک ورودی بزرگ برای لابی طراحی شده است و سقف لابی از پنجره های خمیده و سقفی مشبک که زیرِ سازه یِ شیشه ایِ سقف قرار گرفته، تشکیل شده است.

Harbin-Opera-House_MAD-Architects_Beijing_Hufton-Crow_dezeen_1568_9 Harbin-Opera-House_MAD-Architects_Beijing_Hufton-Crow_dezeen_1568_13 Harbin-Opera-House_MAD-Architects_Beijing_Hufton-Crow_dezeen_1568_18 Harbin-Opera-House_MAD-Architects_Beijing_Hufton-Crow_dezeen_1568_20 Harbin-Opera-House_MAD-Architects_Beijing_Hufton-Crow_dezeen_936_10

 

Harbin-Opera-House_MAD-Architects_Beijing_Hufton-Crow_dezeen_1568_15

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.