دیتیل اجرایی آلومینیوم کامپوزیت
5سنگ | نماياران | نخستين بانك تخصصي نماي ايران
سنگ

سیستم‌های به روز نماسازی که با نصب سنگ به روش خشک در دهه هفتاد میلادی برای اولین بار در کشور آمریکا جهت برج‌های بلند طراحی و مورد استفاده قرار گرفت ، یکی از روش‌های نوین و منطبق با استانداردهای جدید ساختمانی بود که این روش‌ها در دهه هفتاد خورشیدی در ایران اجرا شد که طی سالهای گذشته تا به امروز پیشرفت‌های چشمگیری در این زمینه ایجاد شده است.

با توجه به مدرن شدن هر روزه تمامی بخش‌های زندگی در این قرن و درگیر بودن همه افراد با این مطلب و همچنین حس زیبایی‌شناسی و گرایش انسان به سمت زیبایی، علم معماری و طراحی ساختمان نیز طی سالهای پایانی قرن بیستم تاکنون با شتاب زیادی دچار دگرگونی گشته است و به سمت صنعتی شدن پیش می‌رود که به طور معلوم نمای ساختمان‌ها نیز تأثیر زیادی را دریافت کرده است که ایجاد و توسعه تمامی روش‌های خشک و مدرن در نماسازی از محورهای آن بوده است .

در گذشته برای نصب نماهای ساختمان صرفاً از از روشهای ملاتی متشکل از سیمان و ماسه و آب استفاده می شد. اما امروزه برای ایمن تر کردن نما, کاهش زمان اجرا , کیفیت بالاتر و صرفه جویی در مصرف آب , روش های نصب خشک تا حدی جایگزین روش سنتی دو غابی شدند.

سیستم های نصب خشک |نمایاران | نخستین بانک تخصصی نمای ایران

سیستم های نصب خشک |نمایاران | نخستین بانک تخصصی نمای ایران

  • برخی از مزایای سیستم های نصب خشک را در زیر به تفصیل می خوانیم :

۱-افزایش مقاومت نما در اثر کاهش حجم و وزن اسکلت و فونداسیون ساختمان و انطباق با آیین نامه های زلزله :

با توجه به کاهش قابل توجه وزن به ازای هر متر مربع از سطح نمای اجرا شده نسبت به روش ملاتی , مقاومت ساختمان افزایش می یابد و و تاثیر بسیار زیادی بر ایمنی و پایداری نما در زمان زلزله و مهار فروریزی نما در لحظه ی زلزله خواهد داشت .

سیستم های نصب back ventilation محافظی برای استراکچر ساختمانها و کل ساختمان است که ساختمان را برای دهه ها محفوظ نگه می دارد.

اگر در اول کار طراحی ساختمان، نما بصورت خشک دیده شود با کاهش قابل توجه در وزن ساختمان، نه تنها قیمت تمام شده افزایش پیدا نمی‌کند بلکه با کاهش وزن اسکلت و فونداسیون در قیمت تمام شده نیز تأثیر کاهنده چشم گیری باقی می‌گذارد.

 کاهش وزن ساختمان ارتباط مستقیمی با کاهش نیروی زلزله بر ساختمان‌ها دارد و در جهت تذکرات و نکات ویژه آیین نامه زلزله ایران (۲۸۰۰) و دیگر آیین نامه‌های زلزله دنیا خواهد بود و طراحی زیرسازی ساختمان و مصالح هر نما بر اساس اصول طراحی استاندارد و منطبق با شرایط مندرج در آیین نامه ۲۸۰۰ ایران و اتصال به سازه اصلی ساختمان می‌باشد، بدان معنی که در هنگام وقوع زلزله، حرکات بخش نما و متعلقات مربوطه بصورت جداگانه با تغییر مکان جانبی سازه صورت می‌گیرد و این موضوع مانع ورقه شدن نما و سقوط قطعات آن به مانند نمای دوغابی خواهد شد و لذا باعث کاهش تلفات انسانی و دیگر خسارات ناشی از سقوط نما می‌گردد.

۲-افزایش عمر مفید نما وکاهش هزینه بازسازی و ترمیم و امکان بازیافت دوباره مصالح :

عمر مفید نماهای دوغابی تنها حدود ۱۵ سال می باشد و پس از آن , احتیاج به ترمیم و تعمیر خواهد داشت که تعمیر آن نیاز به تخریب نما و ملات زیرین آن را دارد که این امر علاوه بر ایجاد هزینه اضافی مستلزم یافتن نما استفاده شده ۱۵ سال قبل می باشد که اگر هم یافت نشود به علت فرسودگی نما, نما جایگزین شده در یک قطعه همرنگ نخواهد بود.

اما در اجرای نماهای خشک با توجه به نصب به روش صنعتی , نمای ساختمان تا اتمام عمر ساختمان (بالای ۵۰ سال ) پایدار است و نیاز به تعمیر و نگهداری ندارد.

در صورت آسیب دیدگی بر اثر حادثه نیز , تعمیر , اصلاح و تعویض پنل ها بسیار آسان است , حتی پس از اتمام عمر ساختمان می توان از تمام زیر سازی ها و مصالح نمای ساختمان در صورت پایدار بودن در محل دیگر استفاده مجدد نمود و یا آن را بازیافت کرد که صرفه جویی بسیار مناسبی در هزینه هاست و این بدین معنی است که تمامی هزینـه‌هایی که برای اجرای این نما صورت می‌گـیرد بعـد از پایان کار ساختمـان، با لـحاظ درصـد استانـداردی از استـهلاک مصـالح، به کارفرما باز خواهد گشت.

۳-بالا رفتن خاصیت عایق بودن نما:

با توجه به فاصله ای که بین سطح بیرون نما با بدنه ی اصلی ساختمان با توجه به زیر سازی های فلزی ایجاد می شود, در این فضا هوا وجود دارد و این هوا خود به صورت عایق عمل می کند و در تنظیم دمای داخل ساختمان و جلوگیری از هدر رفت انرژی در داخل ساختمان موثر است

سیستم های back ventilation تا ۱۰ % باعث energy saving می شود.

۴-مزایایی که از عملیات مهندسی حاصل می شود :

سیستم نصب خشک , یک سیستم کاملاً مهندسی است و برای پیاده سازی سیستم , ابتدا نمای پروژه نقشه برداری می شود و سپس با طراحی فاز ۲, میزان دقت مصالح نما تعیین می گردد.

این عملیات نتایج زیر را در بر دارد:

الف-موجب کاهش پرت مصالح می شود.

نظر به این که در طراحی فاز متراژ ، تعداد و سایز دقیق نما مشخص می شود .

ب-از طرفی تمام مصالح زیر سازی به صورت استاندارد و صنعتی تولید می شود و تعداد آنها از قبل محاسبه می شود.

در مقایسه با ملات و دوغاب که با اشتباه کارگر ممکن است ملات از استحکام کافی برخوردار نباشد , در سیستم خشک با توجه به مصالح زیر سازی که به صورت صنعتی تولید شده اند , محلی برای اشتباه تکنسین فنی وجود ندارد.

ج-قابلیت تنظیم و رگلاژ :

یکی دیگر از مزایای نماهای خشک این است که می توان در زمان اجرا و یا حتی پس از اتمام کار به سادگی نسبت به اصلاح خطاهای احتمالی در میلیمتر اقدام کرد و حتی امکان جا به جایی متریال نما و اصلاح آن ها موجود است.

اما در سیستم های نصب ملاتی , شاهد به وجود آمدن درز های غیر هم سطح هستیم که بدون تخریب امکان اصلاح وجود ندارد.

  • سازگاری رفتار مصالح در مقابل تغییرات دمایی جوی :

در سیستمهای نصب خشک محاسبات مهندسی لازم برای پیش بینی ضریب انتقال حرارتی و میزان انقباض و انبساط مصالح زیرسازی و متریال نما برآورد شده است و بر این اساس دیتیلهای اجرایی طراحی شده اند و امکان فروریزی مصالح در اثر تغییرات جوی وجود ندارد . اما متاسفانه در سیستمهای ملاتی به علت تفاوت ضریب انتقال حرارت و متفاوت بودن میزان انبساط و انقباض ملات و مصالح ، پس از مدتی سنگها جدا می شوند .

  • صرفه جویی در زمان :

“وقت طلاست ” جمله ای است که این روزها بسیار شنیده می شود ، در چنین شرایطی باید مناسب ترین راهکارها را برای صرفه جویی در زمان به کار ببریم . سیستمهای مهندسی و صنعتی نمای ساختمان طوری طراحی شده اند که همه چیز حساب شده و به دور از خطا و نیاز به دوباره کاری در زمان مناسب انجام گیرد و برخی از این مصالح با سیستمهای نصب بسیار ساده ، زمان اجرا را به حداقل رسانده اند .

در ضمن امکان اجرای نما در جبهه های مختلف کاری توسط اکیپ های مختلف نیز باعث صرفه جویی در زمان می شود .

  • صرفه جویی در هزینه ها :

با توجه به کاهش پرت مصالح ، عمر مفید بالای نما ، مقاومت بالا و عدم فروریزی مصالح در اثر تغییرات جوی و زلزله ، کاهش حجم و وزن اسکلت و فونداسیون ساختمان ، روش اجرای خشک صرفه اقتصادی بالاتری دارد و ارزش آفرین است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.