۱۴-۱۰۲۴x683
مصالح مورد علاقه معماران بزرگ دنیا
شاخص۱۱
نمای موزه اینچوآن، نمایی الهام گرفته از طبیعت

نمای فروشگاه نورداستروم، نمایی بسیار مقاوم در برابر تغییرات آب و هوایی

نمای جدید فروشگاه نورد استروم

نورد استروم (Nordstrom) یکی از برندهای معروف لباس به شمار می رود. در سال ۲۰۱۲ تصمیم گرفته شد تا مکان پیشین فروشگاه سیِرز در اتاوا تبدیل به یکی از مراکز این شرکت  شود. به همین منظور و برای حفظ هویت برند، استانداردهای بالایی برای انتخاب شرکتی برای طراحی و اجرای نما وضع شد که از جمله آنها می توان به: شناخت خوب از برند نورد استروم، چشم انداز و شناخت اهداف آن می توان اشاره کرد. طراحی و اجرای نمای جدید به شرکت کولیسون (Collison)، که تجربه طراحی نما برای بیش از ۱۵۰ ساختمان این برند را در آمریکای شمالی داشته، سپرده شد.

نمای جدید فروشگاه نورد استروم

نمای جدید فروشگاه نورد استروم

بعد از عقد قرارداد،کولیسون شروع به برنامه ریزی، بررسی کامل پروژه و خلق طرحی کرد که نمای خسته کننده ساختمان را به نمایی شکیل و مدرن تبدیل کند. طرح نهایی نماها  با پانلهایی مسطح و با رنگ روشن و صیقلی شکل گرفته بود. نما می بایست طوری طراحی می شد که بتواند در برابر هوای ناملایم اُتاوا که خیلی از اوقات به ۲۰ درجه زیر صفر می رسد، مقاومت کند. بنابراین استفاده از سیستم نصبی که بتواند پانلها را محکم در جای خود نگه دارد و بین آنها فاصله ای نباشد یکی دیگر از ویژگیهای ضروری برای این نما بود.

نمای جدید فروشگاه نورد استروم

نمای جدید فروشگاه نورد استروم

طراحی نما با در نظر گرفتن چند اصل اولیه آغاز شد. شرکت کولیسون تمام تلاش خود را برای پیدا کردن راه حلهای بالقوه برای طراحی نما، بدون از دست رفتن ذره ای از جزئیات نمود. بعد از بررسی متریالهای مختلفِ طراحی نما، کولیسون تصمیم گرفت تا از نئولیت Neolith  ساخت شرکت دِسایز TheSize استفاده کند. از این محصول محکم و قابل اطمینان در حال حاضر در اغلب ساختمانهای تجاری در اروپا استفاده می گردد و شهرت خاصی برای مقاوم بودن در برابر خط و خش، نوسانات زیاد دمایی، کمرنگ شدن، لک شدن و تغییر رنگ دارد. بعد از جلسه ای که معماران شرکت کولیسون با Travis Conrad، مشاور معماری محصول نئولیت داشتند، این اطمینان برای آنها حاصل شد که طرحهای آنها تبدیل به واقعیت خواهد گردید. نئولیت از دیتیل نصب منحصر به فردی استفاده می کند که می تواند پانل ها را بدون آن که ترک بخورند و یا خورد شوند به نما متصل سازد.

نمای جدید فروشگاه نورد استروم

نمای جدید فروشگاه نورد استروم

همچنین این سیستم نصب چند ویژگی را برای نمای این ساختمان به ارمغان آورد. نمای بیرونی چند گوشه و زاویه ی تیز دارد که به خاطر فاصله داشتن نما با ساختمان به وجود آمده است. با استفاده از نئولیت، اتصال فارسی لبه های پخ و شیب دار امکان پذیر شده است که اجازه می دهد تا از اجزای  Lشکل برای پوشاندن گوشه های بیرونی استفاده شود. این روش، نصب را آسان می سازد و جلوه ی بهتری به نما می دهد. همچنین عدم استفاده از نوار آب بندی و درزگیر که معمولا بعد از مدتی کثیف شده و تغییر رنگ می دهند، در دراز مدت تاثیر بسیاری بر زیبا ماندن نما دارد.

نمای جدید فروشگاه نورد استروم

نمای جدید فروشگاه نورد استروم

به جز سطح صاف و تمیز، معماران به دنبال ترکیب رنگ خاص بودند. برای متمایز نمودن نما از ساختمانهای سنگی و بتنی اطراف، می بایست از رنگهای سفید مات، قهوه ای مایل به زرد و خاکستری استفاده می شد. تیم طراحی رنگ سفید با پرداخت ساتن شکل را به عنوان پانل اصلی انتخاب نمود و برای بهتر جلوه دادن آن از پانلهای Barro و Perla که به شکل تصادفی در نما نصب شد، استفاده گردید تا ترکیب رنگها کامل شود. با در اختیار داشتن بیش از ۵۰ رنگ برای انتخاب و چهار نوع پرداخت سطح، طراحان  و معماران آزادی زیادی در طراحی و اجرای این نما داشتند.

نمای جدید فروشگاه نورد استروم

نمای جدید فروشگاه نورد استروم

 

 

Print Friendly

شما چه نظری دارید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *