shakhess
نمای پیچ در پیچ و جذاب برای ساختمان TRUMPF  
۱۱۱
دانشگاه مطالعات سلولی ، مولکولی استرالیا

کاملا دیدنی: نمای یک کشتی بر روی ایستگاه آتش نشانی!

%d8%b4%d8%a7%d8%ae%d8%b5

یک سازه بسیار بزرگ که توسط شرکت معماری  Zaha Hadid طراحی گردیده، جاذبه جدید بندر آنتورپ  شده است. این شرکت سازه جدید را روی ایستگاه آتش نشانی متروکه ای که در این بندر قرار گرفته اجرا نمود تا  Port House یا «خانه ی بندر» را خلق نماید. این طرح که در سال ۲۰۰۹ پرده برداری شده بود توسط زها حدید طراحی و پیشنهاد گردید. این حجم بسیار بزرگ ۱۰۰ متر طول داشته و تقریبا هم اندازه ی ایستگاه آتش نشانی زیر آن است. سازه جدید این امکان را می دهد تا ۵۰۰ نفر از نیروهای شاغل در بندر که که قبلا در قسمت های مجزا کار می کردند در این مکان سامان یابند و این بندر مهم کشور بلژیک منظم تر ازهمیشه به نظر می رسد. سازه جدید توسط سطوح مثلثی شکل پوشیده شده که برخی شفاف بوده و برخی دیگر مات هستند و پوشش آن طوری انجام شده که سطحی صاف در قسمت جنوبی و بافتی مواج در قسمت شمالی پدید آمده است که جلوه گر منظره زیبای روبروی آن است.

port-house-antwerp-zaha-hadid-architects-tim-fisher_dezeen_2364_col_4

شرکت طراح در مورد این پروژه گفت:

همچون دماغه ی کشتی، نوک تیز ساختمان به سمت رودخانه است که این ساختمان را به رودخانه پیوند می دهد. شکل کلی سازه نیز همانند یک کشتی است. پوشش نمای شیشه ای از زوایای مختلف بهره برده و در آنها رنگ و تن رنگ مختلف آسمان شهر در طول روز را  به شکل زیبایی منعکس می سازد. پانل های مات و شفاف برای ایجاد شکست بصری در مقیاس سازه به کاربرده شده اند. آنها همچنین نور بسیار مناسب، سایه و چشم انداز زیبایی را رو به رودخانه شلده، شهر و بندر ارایه می نمایند. ایستگاه آتش نشانی زیر این بنا از آثار ثبت شده تاریخی است که نباید هیچ قسمتی از نما به دلیل ساخت سازه جدید پوشیده شود. به همین خاطر این بنا دقیقا بالای بنای ثبت شده ساخته شد. یک سوی این سازه شیشه ای زیبا از سقف  ساختمان زیرین پیش آمده و به صورت معلق قرار گرفته که وزن آن بر روی یک ستون که به وسیله بتن مخروطی شکل ساخته شده  قرار می گیرد.

port-house-antwerp-zaha-hadid-architects-tim-fisher_dezeen_2364_col_6

همچون موج های روی آب که متغیر هستند شیشه های نما نیز تغییرات نوری را منعکس می سازند. این نوع نگاه به این حجم شفاف، به ساختمان جلوه ای زیبا می بخشد و تفسیری دیگر از نام این شهر به عنوان شهر الماس ها ارایه می کند. حیاط میانی ایستگاه آتش نشانی با شیشه محصور شده و در حال حاضر به عنوان پذیرش این مرکز استفاده می گردد. متراژ کل این دو سازه روی هم ۱۲۸۰۰ متر مربع است که ۶۶۰۰ متر مربع آن را ایستگاه آتش نشانی بازسازی شده و ۶۲۰۰ متر دیگر را سازه جدید ایجاد نموده است.

port-house-antwerp-zaha-hadid-architects-hufton-and-crow_dezeen_2364_col_6

ساختمان  Port House یکی از چند پروژه ای است که قبل از مرگ توسط زها حدید طراحی شد که قرار است در سال جاری میلادی به پایان برسند. شرکت در نظر دارد تا ۳۶ پروژه باقیمانده در ۲۱ کشور را که در زمان مرگ زها حدید در حال انجام بود (همچون ساختمان سامانه فرودگاهی بیجینگ  و یک استادیوم در قطر برای جام جهانی ۲۰۲۲) را به پایان برساند.

port-house-antwerp-zaha-hadid-architects-hufton-and-crow_dezeen_2364_col_10

port-house-antwerp-zaha-hadid-architects-hufton-and-crow_dezeen_2364_col_0 port-house-antwerp-zaha-hadid-architects-hufton-and-crow_dezeen_2364_col_3 port-house-antwerp-zaha-hadid-architects-hufton-and-crow_dezeen_2364_col_4      port-house-antwerp-zaha-hadid-architects_dezeen_fifth-floor-belly-ceiling-plan_2364

port-house-antwerp-zaha-hadid-architects_dezeen_fifth-floor-bridge-plan_2364

Print Friendly

شما چه نظری دارید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *